CEH Sertifikası Nedir?

CEH Kimdir ?

Certified Ethical Hacker (CEH), bilişim suçları işleyen korsanların  kullandıkları teknik ve yöntemleri bilen, korsanların eylemleri sıraında  kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, kısacası bilgisayar  dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli  güvenlik uzmanıdır.

CEH ya da uzun ismiyle Certified Ethical Hacker, hacking  becerilerini, savunma amaçlı kullanarak görev yaptığı veya  danışmanlığını yaptığı kurum / kuruluşların saldırıya uğramasını  engellemeye veya saldırıları en az zararla bertaraf etmesini sağlamaya  çalışır.

Certified Ethical Hacker bu nedenle saldırganların kullandığı saldırı  teknik ve yöntemlerini bilmekle kalmayıp bu saldırılara karşı nasıl  önlem alınabileceğini, saldırılardan nasıl korunulabileceğini de bilmek  zorundadır.

CEH Eğitimi kişilerin saldırı yöntemlerini uygulamalı olarak  gördükleri ve bu saldırı yöntemlerine karşı neler yapılabileceğini  öğrendikleri uygulamalı bir eğitimdir.

Eğitimin temel felsefesi “İyiler de en az kötüler kadar kötü bilgiye  sahip olmalıdır” şeklinde özetlenebilir. CEH eğitiminde amaç korsanların  kötü amaçlı kullandıkları bilgiye sahip olarak uygun bir savunma  yöntemi seçilmesini sağlamaktır. Edindikleri tehlikeli bilgileri savunma  amaçlı kullanan güvenlik uzmanları White Hat ya da dilimizdeki  karşılığı ile Beyaz Şapka olarak adlandırılırlar.

CEH Sertifikası

Certified Ethical Hacker sertifikasına sahip güvenlik uzmanları bir bilgisayar korsanı gibi kurumların veya şirketlerin güvenliklerini test ederler. Bir etik hacker herhangi bir firma veya kurumdan gelen talep üzerine, gerçek bir bilgisayar korsanı gibi ilgili kurum ve firmanın sistemlerini tarayarak güvenlik açıklarını tespit eder ve bu açıkları istismar ederek hedef sistemlere girmeye çalışır.

Burada amaç saldırılara hedef olabilecek firmanın/kurumun bir saldırgan gözü ile nasıl göründüğünü belirlemek ve gerekli önlemleri alabilmektir.

Ethical Hacker veya dilimizdeki karşığı ile Etik Hacker,  bilgisayar korsanlarının kullandıkları araçları, güvenlik boşluklarını ve saldırı yöntemlerini bildiğini Ethical Hacker Sertifikası ile kanıtlar.

Bu sertifikayı almak için ECO-350 veya 312-50 kodu ile bilenen CEH Sınavını geçmek gerekir. Sınav dili İngilizcedir ve bu sınavda CEH adayları bir birinden zorlu 150 bilgi güvenliği sorunu cevaplandırmaya çalışırlar. CEH sertifikasını alabilmek için 150 sorunun %70′ini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir.  Bu sınavda %70 barajını aştığınızda Certified Ethical Hacker unvanını alamaya hak kazanırsınız.

Başta, U.S. Army, U.S Air Force, FBI, CIA, US Department of Defense, Ministry of Defense UK ve benzer pekçok kurumda CEH sertifikasına ve Certified Ethical Hacker unvanına sahip güvenlik uzmanları çalışmaktadır.  Ülkemizde ise henüz durum bu kadar parlak olmamakla birlikte artan güvenlik ihtiyacı ile CEH unvanına sahip Etik Hackerlar daha iyi koşullarda çalışmaya başlayacaklardır…

http://www.cehturkiye.com/

Related posts