İnternet Hakkında İlginç 17 gerçek!

İnternetin geçmişi hakkında neler biliyorsunuz? Belki

Artık neredeyse herkes genişbanta sahip ve belki detelevizyon seyretmekten daha çok internete bağlanıyoruz. Herkesin bir Facebook hesabı var ve bazılarımız videolarını YouTube‘da tüm dünya ile paylaşıyor. Kısacası internet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Peki internetin gelişimi hakkında ne kadar şey biliyoruz?

İsterseniz gelin bu maceranın nasıl başladığına beraber bakalım. İşte internet hakkında muhtemelen hiç bilmediğiniz eğlenceli gerçekler. Hepsi makalemizinilerleyen sayfalarında sizleri bekliyor.

de hiç duymadığınız 17 ilginç gerçek, içeride!

zombi

 

1. İnternetin arkasında bulunan teknoloji 1960‘larda ortaya çıkmıştı. Aktarılan ilk mesaj ise “LOG” metniydi. “LOGIN” yazmaya çalışan bir kullanıcı, G harfinin sebep olduğu aşırı yüklemeden dolayı ağı çökertmişti!

 

2. İnternet, http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html adresindeki tek bir sayfa olarak hayata gözlerini açmıştı. Sayfada “WorldWideWeb” projesi hakkında bilgiler ve bağlantılar içeren sayfayı nasıl oluşturabileceğiniz hakkında yönergeler mevcuttu; halen de mevcut…

3. İlk yüz simgesi, genellikle Kevin Mackenzie’nin 1979‘da ortaya çıkardığı – ) simgesi olarak düşünülüyor ancak bu pek de yüze benzemiyordu. 3 sene sonra ise Scott Fahlman 🙂 simgesini sundu ve bu kullanıcılar tarafından kabul gördü.

4. Japonların da yüz simgelerini kullandığını ancak onların ifadelerinin yan durmak yerine dik ve doğru bir biçimde durduğunu biliyor muydunuz?

5. İlk web kamerası Cambridge Üniversitesi bilgisayar laboratuvarında yapılmıtşı. Amacı ise belirli bir kahve yapma makinesini izlemek ve taşmasını engellemekti.

6. MP3 standardı 1991’de icat edilmişti ancak 1998’de müzik paylaşma hizmeti Napster‘ın ortaya çıkışıyla internette büyük değişikliğe yol açmıştı.

7. İnternet doğduğundan beri dosya paylaşımıyla ilgili şirketler hep problemler yaşamışlardı. McGill Üniversitesi1989 yılında Amerika’dan Kanada’ya olan internet trafiğinin yarısını aldığını öğrenince FTP indeksleme sitesinikapatmıştı.

8. Yakın geçmişe kadar internetteki toplam veri gönderiminin yüzde 50’sini dosya paylaşım programları teşkil ediyordu. Ancak bugün, trafiğin yüzde 85’lik kısmını videolar harcıyor…

9. İnternet aramalarının üçte biri pornografi üzerine.

10. Bir efsaneye göre Amazon.com‘un bir numaralı alışveriş sitesi haline gelmesinin nedeni Google ortaya çıkmadan önce Yahoo’nun siteleri dizininde harf sırasına göre dizmesiydi!

11. İnternette ilk ortaya çıkan banner (reklam çubuğu) bugünkülerden çok daha kötüydü. AT&T’nin bu reklamında “Buraya hiç tıkladınız mı? Tıklayacaksınız” yazıyordu.

12. Bir günde gönderilen e-postaların yüzde 81’i spam!

13. İlk spam e-posta 1978‘de DEC yeni bir bilgisayar ve işletim sistemi yayınladığında gönderildi. Yenilikçi (!) bir DEC pazarlamacısı, ARPANET’in 600 kullanıcı ve yöneticisine toplu e-posta göndermeye karar vermişti. Ancak bunu yapmaya çalışırken kafası biraz karışmış olacak ki tüm adresleri ‘Konu‘ bölümüne yazmıştı, ‘Kime’ ve ‘Bilgi (CC)’ alanlarını hatta mesaj gövdesini de doldurup taşırmıştı! Alıcıların öfkesi ise aynı bugünkü gibi olmuştu.

14. Peki ‘spam‘ kelimesini kaynağı neresi? Bir efsaneye göre bu 1980’lerin Multi User Dungeons adlı metin tabanlı macera oyunlarından geliyor. MUD topluluğunun ve oyunlarının sıkıcı olduğunu düşünen bir kullanıcı, SPAM sözcüğünü birkaç saniyede bir tekrarlayan bir klavyemakrosu programlamıştı.

15. YouTube’a yüklenen ilk video 23 Nisan 2005’de yüklenmişti ve “hayvanat bahçesindeyim” adını taşıyordu.

16. 2008’in Şubat ayında Orta Doğu’da internet bağlantısını sağlayan 5 deniz kablosu kesilmişti. Ne ilginçtir ki ABD’nin işgal ettiği Irak ve İsrail bundan etkilenmemişti.

17. ‘Siber terörizm’in en çok görünlen şekli DDOS adı verilen Dağıtılmış Hizmet Dışı Bırakma saldırıları. Bu saldırılarda yüzlerce ve hatta binlerce bilgisayar, bir web sitesine veya ağa bağlanmayı deniyor ve sunucunun kaynaklarını tüketerek çökertiyor.

Kaynak: Chip.com.tr

Related posts

Leave a Comment